10 katastrofálních chyb. které při hledání práce opakujeme stále dokola - Agáta Zaspalová

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka

10 katastrofálních chyb. které při hledání práce opakujeme stále dokola

Aktuality - články
TIPY PRO VÁS
PORADNA
NAPSAT E MAIL AGÁTĚ
 

10 katastrofálních chyb. které při hledání práce opakujeme stále dokola

 

Blahopřeji Vám a zároveň děkuji!
Jsem šťastná, že Vy sami se chcete v něčem přiučit a posunout dále.
Vaše touha je, získat bezva práci.
Mnozí z Vás jste již hodně zklamaní, naštvaní, nazlobení, možná jste dokonce rezignovali.
Ale věřte, že i Vy můžete mít bezva práci, jen je třeba vědět, jakou práci chcete a kde a jak ji máte hledat. A právě proto máte v rukou nyní tento e-Book.
Požádám Vás, udělejte maximum, naberte síly a pojďte udělat vše proto, aby naše společná cesta k Vaší bezva práci byla úspěšná.
Byť jsem si vědoma toho, že hledání práce je poměrně komplikovaný a náročný proces, věřím, že to společně zvládneme.


Postupně, krok za krokem, společně projdeme celým procesem hledání Vaší nové práce až do cíle.
Abychom mohli správně odstartovat a měli se o co opřít, ukážeme si nejdříve 10 největších chyb, které při hledání práce opakujeme nejčastěji.

PS: Kompletní vysvětlení všech chyb a zároveň rady, jak se těchto chyb vyvarovat najdete ve 3 videích, které jsou zdarma ke zhlédnutí na stránce www.pracenasbavi.cz, pokud je doposud nemáte, tak se o ně přihlaste na této stránce a my Vám je hned pošleme e-mailem.

1. Chyba číslo jedna = nevím, co chci a neznám svoji hodnotu

Jako první, co si musíme uvědomit je to, že na dnešním trhu práce převyšuje podstatně poptávka po práci, její nabídku.
Uchazečů o práci je hodně a práce se na všechny nedostává. Práci dnes hledá více jak 600 000 lidí.
Zaměstnavatelé si vybírají a mít vzdělání či praxi, to dnes už v mnohých pozicích přestává stačit.
Provedla jsem rozsáhlý průzkum trhu práce, mluvila se spoustou personalistů, manažerů a konzultantů.
To, co mě nejvíce zajímalo, abych Vám mohla pomoci, byla otázka:
„Jakou chybu dělá většina uchazečů o práci? Co je tím nejčastějším důvodem, že se s nimi odmítáte dále bavit a oni jsou neúspěšní a práci nezískají?


Jejich odpovědi se velmi často shodovaly, musím přiznat, že mě ta shoda až překvapila. Byť je pravdou, že já sama to ze své praxe cítím velmi podobně.
Tu nejčastější a opravdu katastrofální chybu jsem nazvala:

Většina personalistů a manažerů přiznala, že velké množství uchazečů o práci jsou pro ně nezajímaví. Že vůbec netuší, proč by měli přijmout zrovna je.

Neúspěšní kandidáti neumí prodat sami sebe, své zkušenosti, znalosti, všechny své kompetence. Neví, jak během prvních pár sekund zaujmou a to je špatně.
Často se také stává, že víme, jakou práci bychom chtěli, ale protože se nám nějakou dobu nedaří tuto práci získat, tak rezignujeme.
Zkoušíme najít téměř jakoukoliv práci, výrazně jdeme pod svoji úroveň a hlavně už chceme něco najít, ani tak nezáleží na tom, co to bude.
A tím se dostáváme do začarovaného kruhu hledání práce:
Ten kruh je o tom, že hledáme práci, tak úplně nevíme jak na to, protože s tím nemáme velkou zkušenost a necítíme se v této situaci zrovna komfortně.
Tudíž se nám logicky nedaří, můžete být úplně v klidu, je to téměř u všech z nás stejné. Když něco neznáme, nemáme s tím zkušenost, situace nás navíc frustruje, tak se nám ani dařit nemůže.

Následně přichází zoufalství. Jsme z toho nešťastní, začneme se podceňovat, máme pocit, že za moc nestojíme, že o nás nikdo nemá zájem. Bojíme se, co bude dál.
Přicházejí finanční problémy a mnoho dalších negativních situací a velký stres.

Je to situace, kdy jsme nešťastní, máme pocit, že svět je špatné místo a daří se nám hodně zle.
Víme, že musíme najít práci a tak snížíme své požadavky, už netrváme na tom, že to musí být práce v bance, že to musí být určitá pozice atd.
A začínáme znovu hledat, další a další inzeráty, posíláme životopisy, čekáme, až někdo odpoví. Zjistíme, že se nám nedaří, jsme z toho zoufalí a zase se začneme víc podceňovat atd.
Často se takto točíme v kruhu týdny, měsíce, někdy i roky.
Je to šílená situace a já jsem přesvědčena o tom, že je to to nejhorší, co nás může v souvislosti s naší prací potkat.
Vím, že je to pro mnohé z Vás velmi těžké a proto jsem přesvědčena o tom, že právě tato fáze. To, jak se v této situaci zachováme, velmi zásadně ovlivní naši úspěšnost při hledání práce.

Je velmi důležité vědět, jakou práci chci.
Co přesně chci dělat, jaké mám silné stránky, ale znát i ty slabší. Vědět, co mě baví, naplňuje a čemu se chci v budoucnu věnovat.
Nenechat se „semlít v začarovaném kruhu
hledání práce.
A právě proto je velmi důležité zjistit, jakou máme hodnotu a kam chceme směřovat. Pokud tohle zjistíte, budete mít hodnotu i pro budoucího zaměstnavatele!
Pokud víte, co chcete a zaměříte na to svoji pozornost, dá to Vašemu hledání práce úplně jiný směr
ten správný směr a Váš cíl se tím výrazně přiblíží.

Zcela jednoznačně si uvědomíte a poznáte, že vědět, kdo jsem, jaká je moje hodnota, co můžu nabídnout, kam směřuji, to jsou hodnoty, které je nutné mít vyřešeny dříve, než s hledáním práce vůbec začneme.
Teprve v té chvíli, můžeme být úspěšní. V tom je ten rozdíl, mezi úspěšnými a neúspěšnými kandidáty při hledání práce.

Když nevíš, kdo jsi a kam jdeš, nikdy nemůžeš dojít do cíle.

Pokud chcete získat dobrou práci, odhalte své silné stránky, své hodnoty a přestaňte o nich mlčet. Je třeba dát vědět světu, v čem jste dobří, jedineční a v čem se odlišujete od těch ostatních. Ukázat, proč právě Vy jste těmi, kdo si danou práci zaslouží.

2. Chyba číslo dvě = nevím, kde a jak hledat a nevyužívám všechny možnosti

Způsobů, jak a kde hledat práci je opravdu hodně. Protože je to téma, kterým se již hodně dlouho zabývám, vím z vlastních zkušeností, že velká většina lidí hledá práci jen několika možnými způsoby.
Je přitom škoda nevyužít všech možností, které se nám dnes při hledání práce nabízejí.
Když víte, kde a jak hledat práci, máte hned několik kroků náskok před ostatními a to se vždycky hodí.
Právě proto je hodně důležité naučit se,
kde a jak práci hledat.
Většina lidí hledá práci na internetu, v inzerci, přes personální agentury atd. Ale přitom existují výrazně efektivnější způsoby, kde hledat práci.

Co takhle začít využívat mnohem víc např. osobní doporučení, oslovovat přímo konkrétní firmy (Vaše ideální zaměstnavatele), využívat sociální sítě a další méně využívané způsoby?
A jak hledat práci? Víte, že 95% lidí odpovídá na všechny možné nabídky práce a vůbec nezaměřují svoji pozornost?
Dělají potom nesmyslné chyby v životopisech, motivačních dopisech, nemají je vypilované na míru daného zaměstnavatele a tím pádem není šance zaujmout a uspět.
Navíc tím ztrácí své sebevědomí, protože mají pocit, že rozeslali spoustu životopisů, ale nikdo je nechce.

3. Chyba číslo tři = můj životopis nezaujme, proto se neujme
Pokud nemáte brilantní životopis, nemáte šanci zaujmout.
Ano, není to nic nového a věřím, že to všichni víme.
Moje otázka zní: „Proč, když vidím životopisy lidí, kteří si hledají práci, jsou ty životopisy jak přes kopírák?

Všem je nám jasné, že životopis je to první, s čím se potkává náš možný zaměstnavatel,
je to naše vizitka, první (druhá) šance udělat si o nás mínění. Dobré nebo špatné.
A přesto pořád velká většina životopisů vypadá tak, že vyjmenujeme, kde jsme studovali, kde jsme pracovali, kde bydlíme atd.
Velká většina životopisů je dokonce sepsána přes nějakou veřejně přístupnou šablonu na internetu.

A já se ptám:
„Čím zrovna Váš životopis má budoucího zaměstnavatele či personální agenturu zaujmout? Proč mají pozvat na výběrový pohovor zrovna Vás?

Téma „jak napsat životopis
je na internetu rozebíráno opravdu hodně.
Možná si říkáte, že už všechny informace máte. Já osobně si myslím, že spíše ne.
Zamysleli jste se někdy nad otázkou, v čem je Váš životopis jiný, v čem může zaujmout a jestli je z něj poznat Vaše hodnota, Vaše jedinečnost?

Podívejte se na svůj životopis očima někoho jiného a zeptejte se sami sebe, jestli Vás na první pohled zaujme.
Personalista věnuje Vašemu životopisu cca 20-40 vteřin, co za tu dobu vidí a má chuť číst dále? Nebo splynete s davem a Váš životopis je odložen na hromádku NE?
Napište svůj životopis tak, aby si už po 10-20 vteřinách člověk řekl:
„Wau, tohohle člověka chci vidět na živo“ a pozval Vás na pohovor.

4. Chyba číslo čtyři = nemám motivační dopis nebo ho mám, ale za moc nestojí
Je to podobné jako se životopisem, o motivačním dopise (průvodním dopise) je toho na internetu mnoho, ale jen málokdo ho umí napsat podle těchto rad tak, aby opravdu zaujal a motivoval.
A když jsem se ptala zaměstnavatelů a personalistů, tak mi řekli, že když pořádají výběrové řízení, tak těch opravdu dobrých motivačních dopisů přijde tak málo, že se většinou dají spočítat na prstech jedné ruky (maximálně dvou rukou).
A já s tím také souhlasím.
Již téměř patnáct let je součástí mé práce přijímání nových lidí do mých týmu či hodnocení uchazečů o práci v rámci výběrových řízení, AC apod.
Těch opravdu kvalitních motivačních dopisů jsem za tu dobu viděla jen pár, troufla bych si říct, že je to maximálně 5% uchazečů, kteří pošlou slušný motivační dopis.


Jestli jsem o životopise řekla, že je to naše vizitka, tak potom platí, že motivační dopis, to je náš pozdrav, představení se a podání si rukou.
Znáte to, než s člověkem, kterého neznáte, začnete mluvit, co uděláte?
Většina z nás pozdraví, podá ruku a představí se a podle toho, jak to uděláme, tím si o nás druhá strana vytvoří první dojem a ten už zůstane navždy stejný. A přesně tohle za nás dělá náš motivační dopis. Nemáme většinou šanci se vidět na živo, musíme umět udělat skvělý první dojem přes náš motivační dopis.
Pokud chceme uspět, náš motivační dopis by měl být krátký, výstižný, zajímavý a po jeho přečtení by měla vzniknout touha, chtít nás vidět naživo.
Hodně to souvisí s první lekcí, když víte, co chcete, znáte svoji hodnotu, umíte se prodat, máte velmi dobrý základ k tomu, abyste vytvořili báječný motivační dopis, který zaujme.

5. Chyba číslo pět = nedostatečná příprava na výběrový pohovor
Dnes je všude plno informací, stačí jen, sednou si k internetu a zadat do googlu či seznamu, co chcete najít a za vteřinu už máte to, co jste hledali.

Přesto pořád platí, že když jdeme do firmy na pohovor, tak jsme nepřipraveni. O firmě toho víme jen málo, a když už, tak jen základní informace.
Přitom
pokud už se dostaneme až na výběrový pohovor, naše šance, že budeme přijati, hodně vzrostly.
Jsme už opravdu blízko.
Tady už stačí opravdu jen tzv.
Chytit příležitost za pačesy a nepokazit si to.“


Výběrové řízení je dost složitý proces. A jednoznačně platí, že pokud se na něj dobře připravíte, máte větší šanci zaujmout a navíc, snížíte tak svůj vnitřní tlak sami na sebe, svoji nervozitu.
Asi tušíte, že
příprava je důležitá. A víte, kolik času je nutné přípravě věnovat a co přesně udělat?
Je to trošku složitější, než to na první pohled vypadá, ale já Vás to již brzy naučím.

6. Chyba číslo šest = výběrový pohovor, to bývá horor
Napsali jsme bezva životopis i motivační dopis, připravili se na výběrové řízení a nastává den D.
Dnes se účastníme výběrového řízení.
Možná to taky znáte nebo je to vyloženě to, čeho se bojíte.
Přemýšlíme: „Co si obléct? Jak se představit? Co říkat? Jak odpovídat? Jak zvládnout velkou nervozitu?

V tu chvíli, kdy se máme účastnit výběrového pohovoru či jiné formy výběru, máme spoustu otázek, které nám „šrotují
v hlavě.
Navíc se v nás probouzí náš „šotek
a říká nám:
„To nedáš. Tebe stejně nevyberou. Nejsi dost dobrý. Bude tam někdo lepší, mladší, chytřejší, než ty.


Znáte to?
Víte, jak zvládnout pohovor či AC v klidu a s úsměvem?
1.
Být sám sebou a na nic si nehrát a nepředstírat.
2. Opravdu kvalitně se připravit, získat maximum informací o firmě a mít připravené otázky, na které se budu ptát.
3. Vyzkoušet si pohovor na nečisto před zrcadlem nebo s nějakým partnerem.
4. Pozitivně se naladit a jít si to užít.

Jestli si říkáte, že tohle jsou hezké rady, ale přemýšlíte, jak na to, tak vydržte pár dní, dostanete možnost se toto vše naučit a začít si hledání práce v podstatě užívat.



7. Chyba číslo sedm = moje sebevědomí někam uteklo a já ne a ne ho najít
Naše sebevědomí je klíčem k našim úspěchům.
Povím Vám krátký příběh.
O mých dvou kamarádkách. Ani jedna z nich neměla příliš velké sebevědomí. Ve škole patřily k průměru, doma je rodiče spíše sráželi, než povzbuzovali. Obě docela brzy otěhotněly a následně po rodičovské hledaly práci.
Jedna z nich velmi brzy pochopila, že
pokud chce uspět, musí udělat několik změn. A většina z nás nemá změny moc ráda, že?
Ona ale pochopila, že to jinak nepůjde.
Opravdu tvrdě na sobě pracovala, zvedla svoje sebevědomí, poznala, čemu se chce v životě věnovat, v čem vyniká a co naopak nikdy dělat nechce.


Má už několik let bezva práci a je šťastná.
Ta druhá moje kamarádka, po pravdě, už se ani moc nevídáme. Ona o žádné změně nechce ani slyšet.
Už několik let nepracuje, jen občas sežene nějakou brigádu.
Má pocit, že svět je špatné místo.

Je nešťastná, pesimistická, otrávená životem.
Na svém sebevědomí nikdy nezačala pracovat. Její sebevědomí už v dětství někam uteklo a ona ho ani nezačala hledat.
Podle zkušeností, které mám, je zdravé sebevědomí pro získání bezva práce opravdu velmi důležité.

Jedině tehdy, pokud máte zdravé sebevědomí, tak:
Jste ochotni začít hledat jinou práci, když už Vám ta stávající nevyhovuje. Jinak se lidé bojí, nechtějí jít do rizika a raději setrvají v práci, která je pro ně utrpením.
Hledáte práci, která odpovídá Vašim požadavkům a nárokům.
Nenecháte se zatáhnout do začarovaného kruhu hledání práce.
Umíte se prodat, tedy napsat báječný motivační dopis a životopis. A zvládnout na jedničku výběrový pohovor.

A jak to máte se sebe-vědomím Vy?
Jste si (sebe)vědomí toho, co ve Vás je, jaké máte silné stránky, talenty, jak úžasným člověkem jste?


„BUDEŠ-LI NEUSTÁLE ČEKAT AŽ BUDEŠ DOKONALÝ, ABY SES MOHL MÍT RÁD, PROMARNÍŠ CELÝ SVŮJ ŽIVOT. TY UŽ DOKONALÝ JSI PRÁVĚ TEĎ A PRÁVĚ TADY.

Louise L. Hay



8. Chyba číslo osm = nikdo o mě neví neboli „branding co to je?
Branding, nebo-li budování značky, to je téma, kterému se nevěnuje téměř nikdo z těch, kdo chtějí získat bezva práci.
Možná si budování značky spojujete jen s velkými firmami.
Připadá Vám zvláštní, proč budovat své vlastní jméno, svoji značku?
Moji klienti se také velmi často diví, po pravdě, diví se snad všichni, co to po nich chci a proč?
Když si na toto téma trochu popovídáme, tak pochopí a na budování svého jméno, své značky začnou pracovat.
Toto téma není jen pro velké firmy či pro velké odborníky v určitém oboru. Je důležité pro všechny.


A především, stačí jen málo iniciativy z Vaší strany a už Vás to může hodně posunout směrem k získání Vaší bezva práce.
Tušíte, jak moc důležité je pracovat na sobě, učit se něčemu novému, rozšiřovat své kompetence a dát o nich vědět světu?
Budujte své jméno, své kompetence a staňte se tím nejlepším obrazem sama sebe.

9. Chyba číslo devět = networking
Téma networkingu není u nás rozšířeno zase tak příliš dlouho. Proto možná mnoho z Vás je překvapeno, tohle slovo ani nezná a netuší, co se za tím skrývá.
Z kontaktů s mými klienty mám zkušenost, že zhruba jen 1 z 10, který hledá práci nebo uvažuje o změně práce, networking využívá.
Je to hrozně málo a přitom je to
poměrně jednoduchý způsob, jak zajistit, aby se o mě vědělo na „správných místech.
Je velmi důležité neuzavírat se sám doma, ale naopak otevírat se světu, udržovat kontakty a navazovat nové. Kontakty jsou to, co Vám při hledání práce může nejvíce pomoci.
Přímo v rámci našeho projektu Práce nás baví, si vytváříme takový řekněme „malý networking“.


Lépe řečeno naši vlastní mastermind skupinu, kde vzájemně sdílíme své zkušenosti, názory, rady, typy, je zde prostor pro Vaše otázky a názory.
To, co lidé, kteří hledají práci, potřebují, je velmi často především psychická podpora.
Často potřebují nejen poradit, ale i povzbudit a to je přesně ono.
V průběhu celého kurzu budete mít tak velkou podporu, jakou jste dosud nezažili.


10. Chyba číslo deset = dělám někde chybu, ale netuším kde, aneb každý máme tu svoji
Ano, opravdu je to tak, že každý z nás je velkou individualitou, každý z nás je jedinečný.
Nedá se v krátkém eBooku či videu specifikovat všechny chyby, kterých se při hledání práce dopouštíme.
Každý dělá chybu při hledání práce někde jinde, každý má něco jiného, v čem by se mohl zdokonalit, zlepšit.
Důležité je tento nedostatek umět odhalit, ztotožnit se s ním a začít to dělat jinak, posunout se, udělat třeba jen malinkou změnu, která nám může ovšem hodně pomoci.
Což není nikdy jednoduché, ale jde to.


Právě proto je velmi důležité při hledání práce s někým spolupracovat, mít někoho, kdo má velké zkušenosti, umí poradit, ale především odhalit, v čem je tzv. „zakopaný pes
a naučit nás to dělat jinak.
Mít možnost zpětné vazby a především společnou touhu dojít do cíle.
Z vlastních chyb je třeba se poučit a to je to, na čem budeme společně pracovat.
I sebemenší změna pro nás může znamenat a většinou i znamená velký posun kupředu.


11. Rekapitulace


Pojďme si ještě jednou a v rychlosti ukázat 10 katastrofálních chyb, které při hledání práce stále opakujeme:


 1. Nevím, kdo jsem a neznám svoji hodnotu.
 2. Nevím, kde a jak hledat práci a nevyužívám všechny možnosti.
 3. Můj životopis nezaujme, proto se neujme.
 4. Nemám motivační dopis nebo ho mám, ale za moc nestojí.
 5. Nedostatečná příprava na výběrový pohovor.
 6. Výběrový pohovor, to bývá horor.
 7. Moje sebevědomí někam uteklo a já ne a ne ho najít.
 8. Nikdo o mě neví, nebo-li „branding“, co to je?
 9. Networking.
10.
Dělám někde chybu, ale netuším kde, aneb každý máme tu svoji.

Říkáte si, nóó, je to pěkné o chybách už vím, ale co s nimi?
Jak to udělat tak, abych byl úspěšný a našel práci co nejrychleji?
Zkuste se sami zamyslet nad tím, co Vám v tomto eBooku sděluji a udělat změny, na které si troufáte.
Pokud budete mít pocit, že to je málo a chcete vědět víc, velmi rádi Vám více dáme.
Jsme tady proto, abychom Vás naučili vše o tom, jak poznat dokonale sám sebe, své hodnoty, svoji jedinečnost.
Tím se dost výrazně odlišil od většiny těch, kteří dnes hledají práci, zaměstnání, své vlastní podnikání či své poslání, říkejte tomu, jak chcete.
Chceme Vás naučit vše o tom, co známe ze své praxe a při hledání Vaší bezva práce Vám to pomůže. A především ukazujeme lidem to, jak se na hledání práce dívají personalisté a manažeři.
Tento úhel pohledu je poněkud odlišný od toho, jak se na hledání práce dívají samotní uchazeči a v mnohém je často vyloženě šokuje.

12. Závěr

Pokud jste dočetli až sem, tak Vám gratuluji a děkuji.
Je vidět, že to s procesem hledání nové práce myslíte opravdu vážně.
Jsem za to ráda a myslím si, že nemá význam se dále zdržovat, ale je ideální vrhnout se hned do práce.
Takže, pokud jste už viděli všechna tři videa zdarma, tak věřím, že jste se už mnohé naučili.
Jestli je náhodou ještě nemáte, tak se přihlaste o svá práva zde: www.pracenasbavi.cz, stačí zadat jen jméno a email a hned se můžete mrknout na první video a naučit se pár tipů, jak se těmto chybám vyhnout.
I na Vás čeká Vaše bezva práce, jen je třeba vědět, kde a jak ji hledat a jít opravdu do akce.


Právě v těchto dnes pro Vás chystáme něco, co v České republice ani na Slovensku nikdo jiný nenabízí, už se moc těším, jsem vyloženě nadšená a víte proč?


Protože moje bezva práce je o tom, že pomáhám lidem najít jejich dobrou práci. To je můj cíl, moje poslání.

To je přesně to, co mě naplňuje, co mi dělá radost a co i mě osobně hodně posouvá. Protože platí, že všichni se učíme vzájemně.
Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo také hledá práci, prosím přepošlete mu kontakt na www.pracenasbavi.cz a umožněte mu také najít bezva práci rychleji a (téměř) bez stresu.
Přeji Vám krásné dny a těším se na Vás. Pečlivě sledujte své emaily, již brzy Vám ukážeme, že za 28 dní je možné udělat pořádný skok v hledání sám sebe a svojí bezva práce.

 

Zdroj :  Petra Harazímová - www.pracenasbavi.cz

 

ZPĚT

NENECHTE SE DOJIT
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
RPSN
KURZY AKCIÍ
KURZY MĚN
PENÍZE CZ
FINMAG
DOBRÝ PORADCE
ČESKÝ MAKLÉŘ
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky