Insolvence (oddlužení) pro každého - Agáta Zaspalová

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Insolvence (oddlužení) pro každého

Aktuality - články
TIPY PRO VÁS
PORADNA
NAPSAT E MAIL AGÁTĚ
 

Insolvence (oddlužení) pro každého

 

Co je to insolvence a jak funguje insolvenční zákon?

Insolvence je, laicky řečeno, neschopnost splácet finanční závazky. Do insolvence se můžete dostat jako fyzická osoba, i jako podnikatel. Osobní bankrot se ovšem týká pouze fyzických osob, jejichž dluhy nepocházejí z podnikatelské činnosti. Tolik hlavní podmínka, o které hovoří insolvenční zákon. Avšak další pravidla stanovená zákonem pro osobní bankrot a schválení oddlužení jsou přísná a bez právního vzdělání takřka nejste schopni dosáhnout kýženého odpuštění dluhu.


Kontaktujte mě (viz email:  agata@zaspalova.cz)  pomohu Vám vyřešit Vaši situaci  v souladu s insolvenčním zákonem.


Insolvence, insolvenční zákon


Přesný název insolvenčního zákona je:  „Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)“. Tento insolvenční zákon přesně řeší a definuje pravidla, jak se osobní bankrot fyzické osoby řeší a jak k němu může dojít. Také vysvětluje, jak je možno dojít k oddlužení a za jakých podmínek. Kompletní a přesné znění insolvenčního zákona naleznete na stránkách  portálu veřejné správy ČR.

Insolvence fyzických osob

Insolvence fyzických osob je ustanovení, které Vás má ochránit před nátlakovými skupinami
(exekutorské firmy, vymahači apod.) ve chvíli, kdy nejste schopni své dluhy splácet, situace je kritická a ohrožuje například důstojné živobytí pro Vaše děti. Soud udělí podmínky, za kterých dojde k Vašemu oddlužení a během pěti let Vám nařídí splatit 30% - 50% z výše Vašeho dluhu.

Pokud dodržíte
přísná pravidla a podmínky osobního bankrotu, je část Vašich dluhů soudem odpuštěna a tím je vše vyřešeno a vyrovnáno. Je však třeba projít náročnou administrativou a vše na příslušný soud podat v předepsané formě. Nedodržení správného postupu bývá často důvodem zamítnutí návrhu.


Insolvence podnikatelů


Oddlužení OSVČ lze řešit dvěma způsoby a po novelizaci insolvenčního zákona od 1.1.2014 se do jisté míry i zjednodušilo.

1)

První způsobem oddlužení OSVČ je osobní bankrot. Tento způsob je pro dlužníka přívětivější. Dlužníkovi budou soudem určeny měsíční splátky jednotlivým věřitelům, kdy míra odpuštěných závazků může dosáhnout až 70%. Celý tento proces trvá 5 let. Oddlužení OSVČ pomocí osobního bankrotu není však pro všechny podnikatele. Úspěšnost takovéhoto návrhu na povolení oddlužení závisí na určitých podmínkách, které se postupně ustálili na základě judikatur Nejvyššího soudu a Vrchních soudů.

2)

Druhým způsobem oddlužení OSVČ je konkurz. Při konkurzu jsou na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu uspokojeni z prodeje majetku dlužníka jednotlivý věřitelé s tím, že dluhy věřitelů, které nebyly splaceny z prodeje dlužníkova majetku nezanikají. To znamená, že pokud se prodejem neuhradí veškeré dlužníkovi dluhy, tak tyto dluhy nezanikají a jsou dále spláceny například postižením dlužníkovy mzdy, dokud nejsou uhrazeny zcela.

Je tedy zřejmé, že první způsob oddlužení OSVČ je pro dlužníka mírnější, jelikož zaplatí pouze 30% ze svých dluhů a zbytek je mu prominut.


Kontaktujte mě (viz email:  agata@zaspalova.cz)  pomohu Vám vyřešit Vaši situaci  v souladu s insolvenčním zákonem.


Co je insolvenční rejstřík a kde ho hledat?

Insolvenční zákon praví, že insolvenční rejstřík je „informačním systémem veřejné správy, jehož správcem je Ministerstvo spravedlnosti.“ Inu dobrá. To nám ale nic nepoví o tom, kde se do něj můžeme podívat, co z něj můžeme vyčíst, a především – jak se do něj můžeme dostat a jestli a jak z něj můžeme být vymazáni, pokud jsme se do něj už dostali.

Jak najdeme rejstřík a co najdeme v rejstříku


Insolvenční rejstřík je důležitý zdroj informací především pro ty, kteří jsou účastníky insolvenčního řízení – přes insolvenční rejstřík probíhá např. doručování některých písemností –, ale nejen pro ně. Proto je také insolvenční rejstřík veřejně přístupný a my si z něj můžeme pořizovat výpisy nebo kopie. Přístup k rejstříku je v zásadě dvojí.


První možnost máme díky internetu – na mysli máme oficiální web insolvenčního rejstříku – do formuláře stačí zadat některé údaje o osobě (právnické i fyzické), která nás zajímá, – název nebo jméno a příjmení, datum narození, identifikační číslo… Ze seznamu, který systém nabídne, si pak už snadno vybereme a po kliku na „detail“ získáme podrobné informace o průběhu insolvenčního řízení, o tom, kdo je insolvenční správce a kde sídlí, a dokonce i zprávy insolvenčního správce.


Druhou možnost nám potom nabízí Czech POINT, kde můžeme získat ověřený výpis z insolvenčního rejstříku. Za první stranu zaplatíme v tomto případě sto, za každou další pak padesát korun.


Mnozí podnikatelé pak budou chtít znát informace nejen z českého insolvenčního rejstříku, ale také z rejstříků jiných členských států Evropské unie. Rozcestník najdou na  webu evropské e-justice.

 
 

ZPĚT

NENECHTE SE DOJIT
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
RPSN
KURZY AKCIÍ
KURZY MĚN
PENÍZE CZ
FINMAG
DOBRÝ PORADCE
ČESKÝ MAKLÉŘ
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky