Víte, že existuje pojištění ztráty příjmu? - Agáta Zaspalová

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Víte, že existuje pojištění ztráty příjmu?

Aktuality - články
TIPY PRO VÁS
PORADNA
NAPSAT E MAIL AGÁTĚ
 

Víte, že existuje pojištění ztráty příjmu?

 

Přestože je již dnes finanční situace mnohých z nás napjatá, může být ještě hůř. Představa, že ztratíme příjem, v situaci, kdy platíme hypotéku, spoření, půjčku i další povinné poplatky, je více než mrazivá. I proto existuje tzv. pojištění ztráty příjmu, pokrývající plat v době nemoci.

Obavy z toho, že dlouhodobý výpadek příjmu nás může finančně ochromit, jsou vcelku na místě. Při dlouhotrvajícím onemocnění a v kombinaci s nízkými dávkami nemocenské se tento problém doslova nabízí. V dnešní době tak toto pojištění doporučují téměř všechny pojišťovny na trhu.

Způsob pojištění je velice jednoduchý. Od určitého dne, jenž je stanoven ve smlouvě, vám bude pojišťovna proplácet denní finanční dávku. Výši dávky určuje hned několik faktorů, jejichž znění je taktéž součástí smlouvy. Ovšem i zde nalezneme hned několik omezení. Jedním takovým je například datum, od kdy bude uskutečňováno vyplácení dávek. Vzhledem k tomu, že tato proměnná rozhoduje též o výši vašeho měsíčního poplatku, bude lépe si onu položku důkladněji rozebrat.

Každá pojišťovna totiž nabízí možnost rozhodnout se, od kdy budete chtít vyplácet pojistné plnění. Dříve než za čtrnáct dnů od zahájení léčení to zřejmě nebude. Většina pojišťoven nabízí plnění až od patnáctého dne. O výši vašeho pravidelného pojistného poté rozhoduje právě doba, od níž chcete dávku čerpat. Je tak zřejmé, že mnohem méně peněz zaplatíte při sjednání smlouvy za devětadvacátý den pracovní neschopnosti, než za den patnáctý.

Na výši denní dávky, ale i ceny pojištění pak závisejí faktory, jakými jsou výše příjmu, věk, ale i forma zaměstnání, nebo-li zda jste zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné.

Samotný obnos denní dávky je velmi široký, respektive bychom mohli říci, že se pohybuje v rozmezí od padesáti korun do šesti tisíc. V případě určení denní dávky je však hlavním kritériem výše příjmu, který pobíráte. Přestože každá pojišťovna má jiné srovnávací parametry, můžeme v globálu říci, že na maximální denní pojistnou dávku dosáhnou jen klienti s příjmem nad hranicí dvou set tisíc korun.

Drtivá většina pojišťoven nabízí svým zákazníkům volbu maximální denní dávky bez doložení příjmu. Vše ovšem záleží na výši stanovené dávky. Mohli bychom tedy říci, že do částky osmi set korun nebudete potřebovat potvrzení vašeho příjmu.

Určité úskalí můžete spatřovat v délce trvání daného pojištění. Některé pojišťovny omezují délku vyplácení dávek jen na dobu jednoho roku od zahájení plnění. Ovšem existují i takové instituce, které hradí i 550 dnů nemoci. Na druhé straně však musíme zmínit, že rozsah pojištění závisí na konkrétních smluvních podmínkách. Dřívější omezení, kdy na cenu pojistného měly vliv i další faktory, kupříkladu pohlaví, už nejsou v dnešní době uplatňována.

Záleží tedy jen na vás a vašem přesvědčení, zda pojištění ztráty příjmu skutečně využijete. Na jednu stranu je zřejmé, že tento typ pojištění neupotřebíte za výdaje na běžné respirační onemocnění. Ovšem při delší pracovní neschopnosti vás mohou tyto finance zachránit. Vzhledem k aktuální šíři nabídek, máte neobyčejnou možnost výběru a volby toho nejlepšího pojištění ztráty příjmu.

Příběh konkrétní klientky:

Máte sjednané pojištění pro případ pracovní neschopnosti ?


máte pojištění pro případ pracovní neschopnosti z důvodu nemoci a myslíte si, že když vám lékař napíše neschopenku, bude pojišťovna plnit? Omyl! Některé pojišťovny začínají v poslední době "kličkovat" ve vlastních pojistných podmínkách, a ne každou nemoc uznávají za nemoc ve smyslu pojistných podmínek. V důsledku toho pak nevyplácejí klientům pojistné plnění, ikdyž klient nemůže pracovat, a je doma na neschopence. V jednotlivých pojistkách jsou značné rozdíly. V poslední době se setkáváme ve větším měřítku s neuznáváním pracovní neschopnosti v souvislosti s rizikovým těhotenstvím.  Příběh konkrétní klientky, která si uzavřela pojištění pro případ pracovní neschopnosti z důvodu "rizikového těhotenství". Resp. pojištění pro případ pracovní neschopnosti, které nemá výluky na pracovní neschonost spojenou s těhotenstvím. Na trhu prý toto riziko pojišťuje pouze jedna pojišťovna. Šlo o pojišťovnu Allianz.

„Náhoda tomu chtěla  a klientka skutečně musela na rizikové těhotenství. Jaké bylo její překvapení, když jí pojišťovna odmítla uhradit pojistnou částku ve výši 300,- Kč po dobu bez mála 7 měsíců? Jednalo se celkem o 70.000,- Kč, které klientce měly usnadnit situaci. Pojišťovna stále vymýšlela argumenty, proč nezaplatit. Ani po 3 měsících dohadování pojišťovna nezaplatila ani korunu. „

Naši spolupracující advokáti znají aktuální platnou judikaturu, principy ochrany spotřebitele, orientují se v pojistných podmínkách. Proti argumentaci advokátů neměla pojišťovna jakoukoliv smysluplnou obranu. A tak obratem uhradila celou částku. Kdyby  klientka dříve věděla  o našich poskytovaných službách, mohla dostat svoje peníze hned. Ale i tak byla spokojená.

 
 

ZPĚT

NENECHTE SE DOJIT
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
RPSN
KURZY AKCIÍ
KURZY MĚN
PENÍZE CZ
FINMAG
DOBRÝ PORADCE
ČESKÝ MAKLÉŘ
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky